Spotkania

KONTYNENTY #9 – „Noc Kultury”, 12 MILIONÓW KROKÓW ; JORDANIA ROWEREM

By 4 czerwca 2014 Listopad 6th, 2014 No Comments

Kolejne KONTYNENTY przed nami! Z przyjemnością informujemy, że nasze dziewiąte cykliczne spotkanie odbędzie się w ramach Nocy Kultury.

Formuła pozostaje bez zmian: dwie barwne prelekcje z różnych zakątków świata, spora dawka inspiracji, a po spotkaniu podróżnicze rozmowy do rana. Przygotowaliśmy dla Was:

12 MILIONÓW KROKÓW – Łukasz Supergan

4000 kilometrów z Warszawy do Santiago de Compostela w zachodniej Hiszpanii.
2000 kilometrów przez góry, wzdłuż łańcucha Karpat.
850 km najdłuższym szlakiem Karpat Słowackich, by jako pierwszy człowiek w historii zakończyć zimowe przejście tych gór.
A wszystko to pieszo, z niewielkim plecakiem, bez wsparcia z zewnątrz i w ciągu jednego roku.

Czy w dobie wypraw w najdalsze zakątki Ziemi podróżowanie po Europie może mieć jakąś wartość? Czy w ogóle można „podróżować” po Europie, skoro prawie każdy kamień jest tu naniesiony na mapy? To pytanie zadawał sobie Łukasz Supergan, wyruszając w pieszą wędrówkę przez Stary Kontynent wiosną 2013 roku. W ciągu 214 dni wędrówki przeszedł na własnych nogach 7000 kilometrów przez 8 krajów Europy. Zużył 3 pary butów.

Plan był prosty: poznać Europę w trakcie kilku wędrówek, których trasy będą przebiegać przez różne regiony, różne obszary kulturowe, w różnych porach roku. Od wschodnich rubieży nad Morzem Czarnym, po zachodni brzeg Hiszpanii. Od środkowej Polski po południe Rumunii i francuskie Pireneje. Od wczesnej wiosny, przez upalne lato, aż po przenikliwy mróz górskiej zimy. O tym czego nauczyła go piesza wędrówka przez Europę, o spotkanych w drodze ludziach, rzeczach, których nauczył się w tej drodze, także o sobie samym opowie w Lublinie, 7 czerwca.

Na tegorocznych „Kolosach” za swoją pieszą wyprawę Łukasz otrzymał wyróżnienie w kategorii „Wyczyn Roku”.

Zapraszamy na bloga Łukasza: http://lukaszsupergan.com/

ROWEROWE WYCIECZKI PO HASZYMIDZKIM KRÓLESTWIE JORDANII – Norbert Skrzyński

Umm Ad-Dami – najwyższa góra Jordanii mierzy zaledwie 1854 m n.p.m. Od podnóża wchodzi się na nią niewymagającym specjalnych umiejętności szlakiem, około 40 minut. Właściwie jedyną jej trudnością jest lokalizacja, znajduje się bowiem kilkadziesiąt kilometrów wgłąb pustyni. Można więc do niej dojechać autem (np. z poszukującymi
kolejnych niezapomnianych wrażeń dewizowymi turystami z Europy). Można też dojść piechotą (czego w kwietniu niemal dokonała dwójka polskich podróżników). Można też do niej dotrzeć rowerami. Nawet dwuipółkrotnie.

Pustynia zmienia się codziennie, a zmiany możemy dostrzec tylko wówczas, gdy czas pozwala nam się zatrzymać – dlatego do Umm Ad-Dami warto wybrać się rowerem. Postojów i chwil wytchnienia podczas takiej drogi nie zabraknie. Niewiele z pustyni da się zabrać. Nieco zdjęć, tyleż piasku, kilka kamieni. Nie zabierze się z niej jej ciszy, zapachu, wszystkich „wow!”, które wymykają się z gardła niemal co chwilę. Nie da się zabrać dreszczy poranka w namiocie i zapachu ogniska po zmroku. Kolorów piasku i uczucia całkowitej wolności, gdy stojąc w bezruchu obserwuje się, chłodzącą się w cieniu tamaryszku jaszczurkę.

Zdobycie szczytu jest zaledwie kropką kończącą opowieść.

Norbert Skrzyński – niespełniony geograf, ciągle dokonujący trudnego
wyboru pomiędzy tym co robić lubi, a tym co robić musi. Z zamiłowania
rowerzysta, czytelnik, obserwator, wielbiciel map. Radykalny przeciwnik bezmyślności. Ekstremalny zwolennik przemieszczania się.

MIEJSCE: ul. Zamojska 37, Noc Kultury
GODZINA: 21:30
WSTĘP wolny.

Zapraszamy!

10409329_889879327704155_830140410369892146_n