Spotkania

Kontynenty #54

By 5 października 2020 No Comments

W programie 54. Kontynentów:

18:00 | Tropem majańskich królowych – Julia Zabrodzka, Bartek Kaftan

Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całej Gwatemali. W jednym z regionów jest ich około dwustu, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednak wydarzenia te nie są konkursami piękności, choć na nich początkowo były wzorowane. Królowa ma być ambasadorką swojej społeczności – dzielnicy, wsi czy miasta. Reprezentuje majańską kulturę, dlatego w konkurencji liczy się znajomość rdzennego języka i kultury oraz charyzma.Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan od lat dokumentują i opisują świat współczesnych Majów. W styczniu tego roku drugi raz ruszyli tropem reinas indígenas, by obserwować wybory, odwiedzać kandydatki w ich domach i uczestniczyć w życiu niewielkich, majańskich wspólnot. Podczas prelekcji opowiedzą o podróży po peryferiach Gwatemali. I o życiu królowych: lokalnych liderek, a czasem też celebrytek, które swoje 5 minut sławy starają się poświęcić tematom takim, jak walka z rasizmem, równouprawnienie czy ekologia.Teksty i fotoreportaże o majańskich królowych ukazały się m.in. w „The Guardian”, „Piśmie”, „Polityce” i „Podróżach”.

Julia Zabrodzka – z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Przez lata była związana z miesięcznikami „Podróże” i „Voyage”. Publikowała też w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Pismo”, „Polityka”, „Znak”, „Esquire” i „The Guardian”. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Leica Street Photo”, „Talent Roku” galerii Pix.house i dwukrotnie „Grand Press Photo”. Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok.

Bartek Kaftan – dziennikarz, redaktor i tłumacz . Przez ostatnie cztery lata był redaktorem prowadzącym miesięcznika „Podróże”. Pisał również dla „Polityki”, „Wysokich Obcasów”, „Kukbuka”, „Esquire” i „Voyage”. Lubi wracać w te same miejsce: najchętniej na daleki zachód – ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali – albo bardzo bliski wschód i południe – na Podlasie, Morawy i Spisz.