Spotkania

Kontynenty #47

By 6 lutego 2020 No Comments

W programie 47. Kontynentów:

18:00 | Himalaje. Z wizytą w szerpańskim domu

Szerpowie, słynący z siły i odwagi himalajscy przewodnicy, mieszkają w Nepalu u podnóża Mt. Everestu. Ich praca na ośmiotysięcznikach, ryzyko jakiego się podejmują przynoszą sławę wielu, którym marzą się najwyższe szczyty. Przez to o Szerpach, ich poświęceniu mówi się na całym świecie.

Ale Szerpa to nie zawód. Szerpowie to grupa etniczna. Jak żyją ludzie, których imię nierozłącznie pojawia się w kontekście wysokogórskich ekspedycji? Jak wygląda to legendarne miejsce u stóp Mt. Everestu, które Szerpowie wybrali sobie na swój dom?

MAGDA JOŃCZYK – fotografuje, podróżuje, wędruje po najwyższych górach świata. Ma za sobą wyprawy do nepalskich Himalajów, Małego Tybetu, Sikkimu, Karakorum a także gór skalistych Kanady, Pirenejach, Alp, CZY Dolomitów. W 2014 roku stanęła na szczycie Island Peak (6168m), w 2017 roku weszła na Lobuche East (6145m).

19:00 | Jachtostopem. 3-letnia oceaniczna przygoda

Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.

Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.

MAREK KRAMARCZYK – podróżnik, fotograf i żeglarz. Przepłynął Pacyfik oraz kilkukrotnie Atlantyk. Mieszkał 1,5 roku na Karaibach i przez kilka miesięcy na Polinezji. Nurkował z setką polujących rekinów na atolach Tuamotu, pływał z wielorybami w Królestwie Tonga, a także fotografował dzikie zwierzęta z Galapagos.


Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Wymagana jest rejestracja: https://evenea.pl/event/kontynenty47/

Przypominamy, że widzimy się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera 2.

DO ZOBACZENIA!