Spotkania

Kontynenty #44

By 22 czerwca 2019 październik 16th, 2019 No Comments

Kontynenty #44
25 czerwca 2019, wtorek
godz.: 18:00
Lubelskie Centrum Konferencyjne, ul Grottger 2, Lublin

WRACAMY!

Mamy dla Państwa miłą informację – wracamy! Nowym gospodarzem Kontynentów jest Lubelskie Centrum Konferencyjne. W LCK czekać będzie na Państwa przestrzeń znakomicie przygotowana do słuchania podróżniczych i reporterskich opowieści. Stworzymy klimat jakiego do tej pory jeszcze nie było.

Trochę musieliście Państwo czekać na wieści od nas. Żeby to nieco wynagrodzić ogłaszamy, że Kontynenty znów będą bezpłatne.Trzeba będzie się jedynie zarejestrować. Liczba miejsc będzie ograniczona.

Cieszymy się bardzo i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania. Mamy
nadzieję, że Wy również. Do zobaczenia!

Kontynenty #44 to jak zawsze dwie prelekcje i dwoje niesamowitych gości. Na pierwszym spotkaniu w Lubelskim Centrum Konferencyjnym Dominika Szmajda opowie o przełajowej wędrówce przez Kongo, a Małgorzata Szumska o podróży przez USA śladami Polaków.

Amerykański sen po polsku

Czy Green Point to wstydliwa dzielnica Nowego Jorku? Kim byli pierwsi Polacy, którzy przybyli na ziemie Nowego Świata? Czym zajmują się polscy teksańczycy? Czy amerykański sen może się spełnić?

W Stanach Zjednoczonych Szumska kocha się od pierwszego wejrzenia, gdy w 2010 roku poleciała za ocean by pracować jako niania w Nowym Jorku. Wracała tam wielokrotnie, za każdym razem bardziej zagłębiając się w amerykański świat. Tym razem jednak, postanowiła zobaczyć USA śladami Polaków. To mądra, czasami wzruszająca i czasami zabawna podróż, przez patriotyzm, kłamstwa i nowe nadzieje.

Małgorzata Szumska (ur. 1988) – aktorka teatru lalek, przewodniczka, podróżniczka, instruktorka jogi, pisarka. Człowiek torpeda, do największych osiągnięć w życiu zalicza bieg ze zniczem olimpijskim w Korei Południowej, wystąpienie w rosyjskich wiadomościach oraz zorganizowanie teatru lalkowego dla ośmiu tysięcy filipińskich dzieci. Na co dzień prowadzi pensjonat w Górach Złotych i pisze kolejną książkę.

Na przełaj przez Kongo

Najdłuższa z wypraw Dominika do lasów równikowych Afryki miała zupełnie nieoczekiwany przebieg.

W planie było pokonanie 300 km pieszo przez dżunglę. A skończyło się na 1100 km przepłyniętych w maleńkim pontonie.

Zanim jednak Dominik w nim zasiadł przejechał pół kraju na motorze i spędził dwa tygodnie w charakterze zatrzymanego w siedzibie Parku Narodowego Salonga. Jednak najciekawsze w tym całym galimatiasie przeżyć było wysłuchanie historii poznanych na szlaku Kongijczyków, których losy były wręcz nieprawdopodobne. Szmajda zabierze nas w świat niezwykłego krajobrazu Kongo i pozwoli zrozumieć to miejsce opowiadając o życiu jego mieszkańców.

Dominik Szmajda – podróżowanie zaczął od trampingów po Azji, ale po przeczytaniu książki Kazimierza Nowaka przesiadł się na rower. Przejechał w ten sposób wiele afrykańskich krajów: Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Mali (2008/2009), Libia (2010), Czad i Kamerun (2011). W 2012 roku przemierzył Ural Polarny i po tym doświadczeniu postanowił porzucić rower na rzecz spływów i pieszych wędrówek. Odbył łącznie cztery wyprawy do wilgotnych lasów równikowych Afryki (Kamerun, Kongo Brazzaville, Kongo DRK).

Na co dzień prowadzi Wydawnictwo Sorus i Fundację im. Kazimierza Nowaka.