Spotkania

KONTYNENTY #31

By 5 kwietnia 2017 Maj 7th, 2017 No Comments

W programie:

ERYTREA – INNE OBLICZE AFRYKI – Seweryn Gałysz

Erytrea to kraj, który uzyskał swoją suwerenność w wyniku trzydziestoletniej wojny narodowowyzwoleńczej. Powstanie państwa poprzedzone zostało narodzinami nowej tożsamości narodowej i własnej unikalnej kultury. Była ona swoistego rodzaju produktem ubocznym włoskiego kolonializmu. Włosi stworzyli przemysł, w którym zatrudnili ludność Erytrei, wprowadzili oświatę i służbę zdrowia oraz umożliwili awans społeczny jej mieszkańcom.

Dzięki zmianom w okresie II Wojny Światowej, brytyjska administracja, która zajęła terytorium Erytrei, wprowadziła system demokratyczny, co umożliwiło utworzenie partii politycznych i powstanie ruchu niepodległościowego. Międzynarodowa sytuacja w okresie zimnej wojny doprowadziła do nie uwzględnienia niepodległościowych oczekiwań mieszkańców byłej kolonii.

W wyniku fikcyjnej federacji Erytrea została podporządkowana Cesarstwu Etiopii, a następnie wchłonięta, jako jej prowincja. Doprowadziło to do powstania ruchów partyzanckich, które militarnie wyzwoliły kraj, pokonując silniejsze siły Etiopii. Erytrejczycy w ciągu jednego pokolenia byli w stanie stworzyć nową tożsamość narodową i wywalczyć niepodległość, co jest ewenementem w skali światowej.

SEWERYN GAŁYSZ – Uzależniony od podróży i te uzależnienie poleca wszystkim. Jest wg niego lepsze od używek, komputera i telewizora. Obserwator świata z tytułem doktora i globalny smakosz kulinariów. Założyciel Klubu Kulinarnego Podróżnika, twórca Muzeum Świni, pasjonat wina za którym jeździ po całym świecie, organizator TRAKTORIADY, wykonuje wiele prac a w czasie wolnym planuje wyjazdy lub podróżuje.

POŁOWINKA. ROWEREM NA URAL, DO MIEJSCA ZESŁANIA OJCA – Agnieszka Martinka

Autorka poruszy historię opisaną w swojej książce. Niniejsza książka stanowi osobiste zapiski, zachowane od niepamięci, pewnej rodziny – jak wiele rodzin w Polsce, zranionej sowieckim piętnem. Jest rozliczeniem, żywą pamięcią przeszłości, czasów dzieciństwa, wspomnieniem przygód, smaków, rozłąki. To opowieść nieszablonowa, niemieszcząca się w ramach podręcznika historii, pamiętnika czy książki podróżniczej, a z każdej z nich czerpiąca wiele elementów. To opowieść szkatułkowa – barwna, wzruszająca, prawdziwa i piękna, poparta relacjami świadków przeszłości.

AGNIESZKA MARTINKA – Z wykształcenia geolog, z zamiłowania podróżnik i fotograf. Pionierka wyprawy rowerowej wokół Jeziora Wiktorii w Afryce. Zdobywczyni Kilimandżaro i Kenii. Autorka reportaży i afrykańskiego dziennika podróży „Szybsza niż lew”. wielokrotny gość programów telewizyjnych i radiowych. Laureatka kilku prestiżowych nagród. Dzięki „przejażdżce” rowerem przez Kenię, Tanzanię i Ugandę została pierwszą w Polsce laureatką nagrody Johnnie Walker KEEP WALKING AWARD „za pasje i odważne zrealizowanie marzenia”. Za wyprawę rowerową z dwójką towarzyszy na Ural, do miejsca zesłania jej Ojca, podczas IX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów „KOLOSY 2006” otrzymała wyróżnienie, a magazyn turystyczny „Podróże” przyznał jej tytuł Podróżnika Roku.

WSTĘP WOLNY!

Bezpłatna rezerwacja miejsca:
www.kontynentylublin.pl/rezerwacja
Druga pula biletów zostanie udostępniona w niedzielę 9 kwietnia.

ZAPRASZAMY!

17807498_1377206322322965_6123192803680589762_o