Spotkania

KONTYNENTY #29

By 24 stycznia 2017 luty 21st, 2017 No Comments

W programie spotkania:

DUBAJ. W OAZIE LUKSUSU I WIELKIEJ NUDY – Jędrzej Majka

Piekielny upał. Na pustyni wyrastają jak grzyby po deszczu ogromne drapacze chmur.Pozakręcane na różnych poziomach autostrady powodują, że dostaję oczopląsu. Im bardziej wytężam wzrok, tym mniej widzę, bo unoszący się w powietrzu piasek rozmywa linię horyzontu. Spoglądam na miasto z najwyższego budynku świata. Jestem jednym z 14 milionów turystów, którzy rocznie odwiedzają Dubaj, stolicę emiratu o tej samej nazwie. Liczba ta z roku na rok jest wyższa, bo tu robi się wszystko, by z Dubaju uczynić pępek świata. Tu wszystko musi być naj. Najwyższe. Największe. Najnowocześniejsze. Najdroższe. Najwspanialsze. W Dubaju nic nie powinno już dziwić. Przecież tu, na pustyni, powstał nawet kryty kompleks dla sportów zimowych. Gdzie sypie się śnieg ze sztucznej chmury? Oczywiście w centrum handlowym.

Ale Dubaj nie powiedział jeszcze ostatniego słowa w tym wyścigu o wszystko, co największe.

JĘDRZEJ MAJKA – z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik. Podczas dotychczasowych podróży zasmakował życia w różnych temperaturach, od minus 40 stopni
Celsjusza pod kołem polarnym w Republice Komi po plus 50 w Buszer nad Zatoką Perską. Spędził nielegalnie dzień w kopalni węgla kamiennego w Rosji i wypił nieprzyzwoicie dużo wina na cmentarzu w Gruzji. Godzinami może włóczyć się po bazarach i próbować wszystkiego, czym go tam częstują. Autor książek Kresy. Śladami naszych przodków (2002), Ostatni dzień Lwowa (2004), Pociąg do świata (2010); albumów Lwów. Trzy eseje (2005), Ukraina (2006), Kresy (2009), Mistyczne Kresy (2013); przewodników Przewodnik po Kresach. Ukraina. Białoruś. Litwa (2014), Lwów i okolice (2015). Właśnie ukazała się jego książka Przypadki podróżne, zapis podróży z lat 2012–2016 po Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Opisuje świat daleki od tego, jaki znamy z katalogów biur podróży.

Więcej na www.jedrzejmajka.pl

HULAJNOGĄ I AUTOSTOPEM PO MONGOLII, ZA GARŚĆ ZŁOTÓWEK – Tomasz Jakimiuk

Nieposkromiona ciekawość poznawania świata w sposób niekonwencjonalny, zmusiła Tomasza Jakimiuka, autora bloga „Jak To daleko” do podejmowania nowych wyzwań. Tym razem spakował plecak i przy zastosowaniu hulajnogi oraz autostopu przemierzył trasę z Podlasia, aż do Chin. Przejechał w sumie 18 153 km, a po drodze zahaczył Ukrainę, Rosję i Mongolię.

Tym razem będziemy mieć niebywała okazję usłyszeć o jego przygodach, które w kraju wszechobecnego mongolskiego stepu podczas swojej wyprawy gromadził przez okrągły miesiąc. Staną się one tłem do przedstawienia i przybliżenia kultury oraz tradycji zupełnie odmiennego w porównaniu do Polski kraju. Opowie o tym jak działa tam autostop i jak spisuje się hulajnoga na stepie, wytłumaczy w jaki sposób dogadać się z rdzennym Mongołem, pokaże jak wygląda życie codzienne nomadów, opowie o różnicach kulturowych oraz wpadkach, które popełniał co chwilę, przybliży religię tam panującą, opowie o niemoralnych propozycjach, zaprezentuje „tajemniczą energię”, wyjaśni czym jest ger i jak jest zbudowany… Zasypie nas niecodziennymi opowieściami młodego człowieka, który postanowił wbrew wszystkiemu zacząć odkrywać świat.

TOMEK JAKIMIUK – niepoprawny optymista, który w podróżach szuka ludzi i autentyczności. Jego przygody można liczyć tysiącami, a to tylko dlatego, że zarzuca plecak i bez planu rusza przed siebie, wiedząc że napotkani ludzi umiejętnie go pokierują. Wielka wiara w drugiego człowieka pozwoliła mu przemierzyć ponad 100 tys. kilometrów zarówno autostopem, jak i jachtostopem.

Absolwent 2 kierunków magisterskich na WZ Politechniki Białostockiej, bloger, wielbiciel fotografii, mówca z zamiłowaniem do psychologii i człowiek chcący nazwać się w przyszłości podróżnikiem.

Więcej na www.jaktodaleko.pl

WSTĘP WOLNY!

Prosimy o zarezerwowanie miejsca poprzez wypełnienie prostego formularza dostępnego tutaj:
www.kontynentylublin.pl/rezerwacja
Dzięki temu masz pewność, że zmieścisz się na sali 🙂 Prosimy o zjawienie się na co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia (czyli najpóźniej o 17:45 – wtedy wygasa rezerwacja). Mile widziane osoby z wydrukowanymi biletami.

ZAPRASZAMY!

16299596_1306900682686863_3911169693932083246_o