Spotkania

KONTYNENTY #20

By 1 grudnia 2015 styczeń 7th, 2016 No Comments

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Kontynenty – Lubelskie Spotkania Podróżnicze zapraszają na KONTYNENTY #20!

W programie:

GABON, SAO TOME – GÓRY, GORYLE, SZYMPANSY, MANDRYLE – Robert Gondek

Wyprawa do Gabonu i na Wyspy Św. Tomasza została zorganizowana w ramach piątego etapu projektu „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju. Celem wyprawy było zdobycie najwyższych szczytów Gabonu i Wysp Św. Tomasza i Książęcej.

Aby zdobyć najwyższy szczyt afrykańskiego kraju nie zawsze wiadomo, na którą górę trzeba wejść.

Mieszkańcy Gabonu dowiadują się w szkołach, że najwyższym szczytem ich kraju jest Mount Iboundji i mierzy około 1500 m n.p.m. Aktualne pomiary wskazują, że tak nie jest. Najwyższym szczytem Gabonu jest najprawdopodobniej Mont Bengoue, mierząca około 1070 m n.p.m. – położona w pobliżu wioski Boka Boka. Celem wyprawy było zdobycie pozwolenia na wejście na ten szczyt oraz jego zdobycie. Aby zweryfikować sprzeczne informacje na temat najwyższego szczytu Gabonu konieczne było również wejście na Mount Iboundji i porównanie wysokości obu szczytów.Ostatecznie udało się wejść na drugą górę. Pierwsza, pozostaje niezdobyta od ponad 15 lat z powodu dyplomatycznego konfliktu wywołanego zaginięciem kanadyjskiego ornitologa.

Gabon to również tropikalne, równikowe lasy pełne goryli, szympansów, mandryli, leśnych bawołów i wielu innych gatunków zwierząt, które wspólnie z górami stały się motywem przewodnim pokazu z wyprawy do Gabonu i na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą.

Celem wyprawy były również Wyspy Św. Tomasza i Książęca i najwyższy szczyt tego kraju – Pico de Sao Tome (2024 m n.p.m.). Szczyt został zdobyty 17 września 2014 podczas dwudniowego trekkingu przez park narodowy Obo – jedyny park narodowy znajdujący się na Sao Tome. Wędrówka na Pico de Sao Tome okazała się wyjątkowo wymagająca. Dwa dni w deszczu, mgle, błocie, kaloszach, z nieustannie wysokim poziomem adrenaliny podczas podejścia i zejścia.

Nie licząc Rwenzori w Ugandzie to był najtrudniejszy afrykańskich trekking w ramach realizowanego projektu.

Robert Gondek – podróżnik, fotograf, miłośnik Afryki. Kolekcjonuje maski. Uczy się języka Suahili. Prowadzi projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”, którego celem
jest zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju. Odwiedził kilkanaście afrykańskich krajów. Publikuje w magazynach Poznaj Świat, Podróże, NPM i All Inclusive. Jest autorem wystaw i licznych pokazów podróżniczych. Za pokazy otrzymał nagrody publiczności oraz jury podczas festiwali w Łodzi, Środzie Wielkopolskiej oraz Poznaniu.

Więcej na www.szczytyafryki.pl

W KORONACH DRZEW – Krzysiek Wystrach

Podczas naszej 15-miesięcznej podróży po Am. Płd. zrobiliśmy długą przerwę w Boliwii i tam raz pierwszy zetknęliśmy się z dżunglą. Zachwyciła nas właściwie od pierwszego momentu, a szczególną uwagę przykuwały monumentalne drzewa. I z każdym dniem, gdy zadzieraliśmy głowy do góry, do tych głów tłoczyło się nam co raz mocniej jedno pytanie: co dzieje się tam wysoko w ich koronach? Czy tylko to, co możemy dostrzec z ziemi, czy też dużo więcej? Pytanie było na tyle natarczywe, że półtora roku później wróciliśmy do Boliwii. Różnica była tylko jedna: w plecakach było dużo mniej ciuchów, za to mnóstwo sprzętu wspinaczkowego. Sprzętu specjalistycznego do wspinaczki drzewnej, którą paramy się od wielu lat w Polsce. Zorganizowaliśmy naszą małą „ekspedycję”, w czasie której wspinaliśmy się na gigantyczne drzewa, żeby zobaczyć, jak to jest i czy w ogóle damy radę. Wyjazd był cudowny i po nim wciąż było nam mało, więc chcieliśmy więcej i więcej. Udało się rok później, dzięki wygranej w Memoriale im. Piotra Morawskiego „Miej odwagę!”. Co robiliśmy tym razem? O tym na spotkaniu.

Krzysiek Wystrach – leśnik z wykształcenia, arborysta z zawodu, wspinacz drzewny z zamiłowania. Kocha podróże. W swoją pierwszą daleką wyprawę ruszył z żoną Marzeną do Ameryki Południowej, gdzie przez ponad rok podróżowali od Wenezueli po sam kraniec Argentyny. Swoje miejsce na Ziemi odnaleźli w Boliwii, do której od kilku lat wracają. Postanowili połączyć wspinaczkę drzewną z podróżami i Boliwią, którą pokochali. Tak oto powstał projekt, który ma na celu eksplorację koron drzew w boliwijskiej dżungli. Wokół niego kręci się ich całe aktualne życie.

Więcej na www.expedition-madidi.org

 

WSTĘP WOLNY!

Prosimy o zarezerwowanie miejsca poprzez wypełnienie prostego formularza dostępnego tutaj:
http://kontynentylublin.pl/rezerwacja

Dzięki temu masz pewność, że zmieścisz się na sali 🙂 Prosimy o zjawienie się na co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia (czyli najpóźniej o 17:45 – wtedy wygasa rezerwacja). W miarę możliwości prosimy o wydrukowanie biletów.

ZAPRASZAMY!

kontynenty_20b