Spotkania

Kontynenty #13

By 12 stycznia 2015 luty 6th, 2015 No Comments

TEMATY 13-go SPOTKANIA:

1. DZIKI MADAGASKAR. WZDŁUŻ RZEKI ANTANAMBALANA – Zbigniew Sas

Wyprawa Zbyszka Sasa i Arka Ziemby od źródeł aż po ujście rzeki Antanambalana była pierwszym przejściem tej trasy. Drogę pokonali wędrując brzegiem rzeki i płynąc jej nurtem, najpierw wpław, później kupioną w wiosce lakaną – malgaską dłubanką. Madagaskar to wyspa pełna niespotykanych nigdzie indziej gatunków. Podróżnicy oprócz oczywistych tam lemurów i kameleonów natknęli się między innymi na żyrafkę madagaskarską, która wcale nie jest żyrafą i krokodyle, które niestety były prawdziwymi, kłapiącymi zębatymi paszczami gadami. Najbardziej zaskakujące były jednak spotkania z ludźmi. Wszyscy, na których natknęli się w głuszy, byli niezwykłymi indywiduami, bo zwykły Malgasz w dżunglę się nie zapuszcza. Na ich drodze stanęli między innymi poszukiwacze złota i wyjęci spod prawa dahalu, czyli znienawidzeni przez Malgaszy bandyci, kradnący im bydło.

National Geographic Polska uhonorował wyprawę „Dziki Madagaskar” tytułem „Podróży Roku”.

O ZBYSZKU:

z zawodu rybak morski, z pasji podróżnik, na co dzień restaurator. Urodzony we Włodawie honorowy ambasador miasta Szczecin. Najbardziej fascynuje go Afryka i Madagaskar, gdzie czuje się najlepiej i uważa, że tam jest najwięcej miejsc autentycznych, jeszcze nie rozjechanych walcem globalizacji. Lubi powracać w miejsca w których już był, żeby je zrozumieć. Właściciel cumującej na Madagaskarze dłubanki o nazwie „Arkady” – port macierzysty Matsoandakana. Uprawia sporty dające możliwość fizycznego sponiewierania się: rajdy rowerowe, biegi długie, rajdy przygodowe, triathlon. Jeden z pomysłodawców i organizatorów Afryki Nowaka. Za swoje wyprawy wyróżniany na Kolasach, dwukrotny laureat Travellera za wyprawę roku.

Wiecej na: http://dzikimadagaskar.pl/

2. ANTARKTYDA. 16 MIESIĘCY W LODZIE – Piotr Horzela

„W antarktycznym klimacie spędziłem blisko półtora roku. Pracowałem na lodowcach, pomagałem rozstawiać obozy terenowe geologom, zajmowałem się obserwacjami zwierząt – z trzema gatunkami pingwinów na czele. Poza tym, gotowałem, pomagałem w remontach i utrzymaniu stacji. Nie da się tego wszystkiego dokładnie opisać, ale będzie można trochę posłuchać i poptarzeć” – tak swoje wystąpienie opisuje Piotrek.

O PIOTRZE:

leśnik z urodzenia i wykształcenia. Wychował się w odległości 12 km od najbliższego sklepu. Później spory kawałek życia mieszkał w dużych miastach. Nigdy chyba nie zdecyduje czy bardziej lubię odludzia czy aglomeracje. Na szczęście nie musi. Podróże często łączy z pracą w miejscach bardziej lub mniej odległych. Czasem woli spędzić pół roku w jednym mieście niż przebiec przez dziesięć. Aparat ma zawsze przy sobie ale staram widzieć więcej niż przez wizjer.

Więcej na: http://www.phontour.pl/

WSTĘP DARMOWY!
Prosimy o zarezerwowanie miejsca poprzez wypełnienie prostego formularza dostępnego tutaj:

Rezerwacja


Dzięki temu masz pewność, że zmieścisz się na sali 🙂 Prosimy o zjawienie się na conajmniej 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia (czyli najpóźniej o 17:45 – wtedy wygasa rezerwacja). Drukowanie biletu nie jest konieczne.

Zapraszamy 12 stycznia na godz. 18:00 do biura Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Al. Racławickie 8

10898313_834690796574523_1695271635852365688_n