Spotkania

Kontynenty #11 – zapowiedź

By 14 listopada 2014 grudzień 2nd, 2014 No Comments

Zapraszamy na Kontynenty nr 11!

Spotykamy się w nowym miejscu – w biurze Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Al. Racławickie 8

Natomiast jak zwykle posłuchamy dwóch opowieści! Obydwie będą dotyczyły podróżowania po Ameryce Południowej w zupełnie niesztampowy sposób.

LA AVENTURA COLOMBIANA. DŁUGA DROGA DO DOMU – Ola Kowalska, Mariusz Chamera

Kiedy sytuacja (czyt. puste portfele) wymusiła na Oli i Mariuszu powrót do Polski, zdecydowali się na pokręconą trasę przez północ Peru i Ekwador do Bogoty w Kolumbii skąd dotrzeć mieli do Europy. Przed podróżą Ola radośnie rzuciła, że skoro lubią chodzić, to czemu by nie iść do Bogoty na piechotę i tym zdaniem zaklęła rzeczywistość. Tak zaczęła się ich La Aventura Colombiana – przygoda, podczas której zmagali się z kilometrami Autostrady Panamerykańskiej, kolumbijską partyzantką i przede wszystkim czasem, który pozostał im do wylotu. Przygoda, która nie zakończyła się wraz z powrotem na Stary Kontynent.

O Mariuszu i Oli:

Ola – z wykształcenia filozofka, która po nocach śniła o podróżowaniu w najodleglejsze zakątki świata, a codzienność wypełniała jej niekoniecznie emocjonująca praca w telekomie. Wszystko to zmieniło się w chwili, w której spotkała niepoprawnego optymistę – Mariusza, który zdążył już okrążyć glob i zdobyć kilka kontynentów. Tenże Globtroter opowieściami o wspaniałej krainie Inków i niezdobytych rejonach Planety Ziemia obudził w niej odwagę do rozrachunku z dotychczasowym życiem, do postawienia pierwszych kroków z plecakiem na nieznanym jej dotąd lądzie – Ameryce Południowej. Podczas wędrówek przez dżunglę, rzeki i peruwiańskie Andy stwierdziła, że jest to życie jakiego pragnęła i nie straszne są jej tarantule, wije, skorpiony i wszelkiej maści robactwo. Po zjeżdżeniu północnej części Peru, wraz z Mariuszem zamieszkałą w Huaraz – peruwiańskim Zakopanem. Mieli okazję poznać tam lokalne zwyczaje i codzienność nierzadko kompletnie oderwane od znanej im europejskiej rzeczywistości.

TRAKTORIADA, CZYLI URSUSEM DOOKOŁA ŚWIATA – Marcin Obałek

W roku 2001 kwiat polskiej myśli technicznej Ursus 6014 przyprawił o ból głowy Katedrę Mechanizacji Rolnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu. Rozpoczęta w 2002 roku traktorowa ekspedycja doczekała się kolejnych 6 etapów podczas których Ursus pokonał blisko 20 000 km dróg, łąk, pól i nieużytków Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Chile i Peru. Niewątpliwym sukcesem, a z drugiej strony przyczyną zawieszenia działalności szalonych traktorzystów, jest doprowadzenie do obfitujących w znaleziska prac archeologicznych w Amazonii boliwijskiej.

O Marcinie:

Pilot wycieczek, organizator i kierownik wypraw Polskiej Ekspedycji Amazońskiej, nominowany do nagrody „Travelery” magazynu National Geographic, laureat Festiwalu Filmów Podróżniczych w Sopocie, sternik dłubanki na Rio Beni, właściciel małego poletka z kilkoma bananowcami na Pogórzu Yungas, organizator Podlaskiego Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam zajmujący się na co dzień edukacją ekologiczną i planowaniem kolejnych wypraw…

Brał też udział w wyprawie zakładającej objechanie świata trabantami i maluchami. Za produkcję dokumentującą tą eskapadę wyróżniono go I miejscem za najlepszy film podróżniczy na Festwalu Trzy Żywioły 2014

WSTĘP DARMOWY!
Przygotowaliśmy dla Was większą ilość miejsc niż na poprzednich spotkaniach, prosimy jednak o zarezerwowanie miejsca poprzez wypełnienie prostego formularza dostępnego tutaj. Dzięki temu masz pewność, że zmieścisz się na sali 🙂 Prosimy o zjawienie się na conajmniej 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia (czyli najpóźniej o 17:45 – wtedy wygasa rezerwacja). Drukowanie biletu nie jest konieczne.

Zapraszamy 24 listopada na godz. 18:00 do biura Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Al. Racławickie 8

10355380_801895903187346_6742449703288326197_n