Spotkania

Kontynenty #1 – Alpy 13 x 4000 , Wczasy w Iranie

By 3 kwietnia 2013 Luty 8th, 2014 No Comments

Pierwsze spotkanie „Kontynenty” już za nami. 23 marca o godz. 18:00 w Domu Kultury posłuchaliśmy dwóch niecodziennych opowieści. Norbert Skrzyński, współorganizator projektu Afryka Nowaka (www.afrykanowaka.pl) przedstawił nam pomysł na wczasy w Iranie rozwiewając przy tym całą paletę mglistych i błędnych wyobrażeń na temat tego kraju. Okazało się, że Iran to nie żadne epicentrum wojny gdzie po ulicach koniecznie trzeba spacerować w kamizelkach kuloodpornych, a społeczeństwo bardzo otwarte, przyjazne, ciekawe świata i hołdujące swoim przeróżnym tradycjom.

Obyczajowość i bezpośredniość Irańczyków przewijała się w opowieści Norberta wielokrotnie – czy to przy okazji zaproszenia na wesele, czy poprzez propozycję wspólnego postrzelania z dubeltówki czy wreszcie za sprawą zwykłych, pospolitych rozmów z przypadkowymi przechodniami. Zajrzeliśmy też do kilku najciekawszych irańskich miast dzięki czemu mogliśmy zobaczyć prawdziwy obraz tamtejszej codzienności.

Nie brakowało też wizyt w bardziej niedostępnych miejscach jak wysokie góry czy pustynia solna gdzie Norbert, wraz z Jagodą, z którą podróżował, docierali autostopem. Najważniejsze jednak, sądząc po reakcjach publiczności, że opadła żelazna kurtyna, za którą pewnie dotychczas dla niejednego, znajdował się Iran.

Z upalnych perskich ziem wyciągną nasz Łukasz Supergan (www.lukaszsupergan.com), który niedawno wrócił ze swojej dwuletniej podróży po Azji i momentalnie znaleźliśmy się w zupełnie odmiennej scenerii. Druga prezentacja osadzona była w klimatach mroźnych, wietrznych i niebezpiecznych alpejskich szczytów. O prawdziwym podniebnym maratonie słuchaliśmy w bardziej podniosłej atmosferze, wszak zdobycie 13 czterotysieczników w przeciągu zaledwie jednego miesiąca jest wyczynem niecodziennym.

Łukasz poprowadził nas tropem wielu fantastycznych alpejskich, górskich dróg urozmaicając prezentację zdjęciami,które przedstawiły nam scenerię rzadko oglądaną przez zwykłych śmiertelników. Piękne ujęcia całkowicie ośnieżonych szczytów złapane w świetle wszystkich pór dnia były smakowitym kąskiem prezentacji. Żeby jednak zrozumieć cały sens przedsięwzięcia, którego podjął się Łukasz należało skupić się na jego przemyśleniach oraz trudach i drodze jaką musiał pokonać aby odnieść zamierzony cel.

Była to więc opowieść nie tylko o wspinaniu się na szczyty, pełna zapadających w pamięć obrazów, ale ukazanie skali możliwości człowieka, który wie jak dążyć do celu i jak radzić sobie z przeciwnościami.

Dodając kilka słów od nas: spotkanie wyszło nam lepiej niż się tego spodziewaliśmy. Nie liczyliśmy na obecność takiego grona osób (było nas chyba z 200), ale teraz gdy wiemy, że zainteresowanych podróżniczymi opowieściami jest na prawdę wielu będziemy dokładać wszelkich starań aby kolejne spotkania były coraz bardziej ciekawe. Miło było też zobaczyć, że także po spotkaniu nasi prelegenci cieszyli się zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że w równie licznym gronie spotkamy się na drugim spotkaniu, które odbędzie się 23 kwietnia w pubie Czarna Owca. Kto będzie gościem kolejnego wydarzenia? O tym już wkrótce na www.facebook.com/KontynentyLublin. Zapraszamy do śledzenia profilu aby móc być na bieżąco z tym co się święci!

Zachęcamy również wysłuchania relacji Radia Lublin – klik.

Leave a Reply