Spotkania

Kontyenty #14

By 6 lutego 2015 marzec 3rd, 2015 No Comments

MIĘDZY ŚWIATAMI – NIE TYLKO ŚNIEG TOPNIEJE W ARKTYCE – Kasia Dąbkowska

Od niedawna wśród Inuitów z Północy Kanady wskaźnik samobójstw jest jednym z najwyższych na świecie. Najczęściej zabijają się młodzi ludzie. Ponieważ w Arktyce nie rosną drzewa, wielu z nich powiesiło się w szafach. Film dokumentalny Między światami to opowieść o niezwykłym miejscu, gdzie przenika się przeszłość i współczesność, świat duchowy i materialny, a na granicy tych światów żyją mieszkańcy Północy, którzy wciąż słyszą głosy duchów wypełniających arktyczną przestrzeń… Na granicy światów żyje także młody, polski misjonarz, który, jak kiedyś szaman, jest łącznikiem między światem duchowym, między niebem a ziemią, między życiem a śmiercią, a tutaj ta granica jest krucha jak lód.

O Kasi:
łodzianka, absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim; autorka krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych.

ZAPISKI NOSOROŻCA – MOJA PODRÓŻ PO DROGACH, BEZDROŻACH I LEGENDACH AFRYKI – Łukasz Orbitowski

Lecimy do RPA? Jak postanowili, tak zrobili. Łukasz i Agata. Ledwo przygotowani. Mieli kartkę z zaznaczoną trasą, trochę notatek i głowy nabite opowieściami o mordach i rzeziach. Spotkali mnóstwo miłych ludzi. Pokochali pawiany i wzięli udział w nocnej akcji ratunkowej w parku Krugera. Jedno z dwojga dorosłych dzieci opowie o wycieczce swojego życia.

O Łukaszu:
pisarz specjalizujący się głównie w literaturze grozy i fantastycznej. Debiutował na łamach miesięcznika „Science Fiction”. Poza niezliczonymi opowiadaniami ma na swoim koncie 13 książek. Docenione i pozytywnie przyjęte przez krytykę zostały m.in. „Tracę ciepło”, „Święty Wrocław”, zbiór opowiadań „Nadchodzi” oraz głośne „Widma”. Za swoją ostatnią powieść „Szczęśliwą ziemię”, był nominowany do prestiżowych nagród – Paszportu Polityki oraz Literackiej Nagrody Nike. Jest laureatem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012. Od kilku lat jest stałym felietonistą „Gazety Wyborczej”. Aktualnie mieszka w Warszawie. Niedawno ukazała się jego najnowsza, tym razem podróżnicza książka pt. „Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki” będąca efektem podróży do RPA.

WSTĘP DARMOWY!
Prosimy o zarezerwowanie miejsca poprzez wypełnienie prostego formularza dostępnego tutaj:
http://spotkaniakontynenty.pl/rezerwacja
Dzięki temu masz pewność, że zmieścisz się na sali 🙂 Prosimy o zjawienie się na conajmniej 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia (czyli najpóźniej o 17:45 – wtedy wygasa rezerwacja). Drukowanie biletu nie jest konieczne.

Zapraszamy 16 lutego na godz. 18:00 do biura Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Al. Racławickie 8

541625_850573118319624_2226119661705661328_n